Spracovala:J. Briškárová

V šírom poli pomník stojí V_sirom_poli.jpg

Pozorne si prečítaj daný úryvok. Vyber a doplň do cvičenia správne odpovede. Opieraj sa pritom o prečítaný text.

Jozef Pavlovič: V šírom poli pomník stojí

V rodine evanjelického kňaza v Košariskách bolo veselo. Mali detičiek ako hviezdičiek. Skrátka a dobre, Milan Rastislav sa narodil ako šiesty z dvanástich detí. Odmalička miloval hviezdy.
"Mamička, to je moja hviezdička," ukazoval často na tú najväčšiu priamo nad hlavou.
Zo školy nosil domov samé jednotky s hviezdičkami. Rovnako úspešne si počínal aj na vysokoškolských štúdiách v Prahe. Potom sa rozhodol, že bude hvezdárom. A tak Milan Rastislav Štefánik odišiel do Francúzska. Bolo to veľmi ťažké, ale on sa prebil, lebo sa prebiť chcel. Pozoroval hviezdy z najvyššieho európskeho vrchu Mont Blancu. Hviezdam venoval všetky svoje sily i zdravie. Kvôli nim spoznal Štefánik ďaleké svety: Afriku, Áziu, Ameriku i ďaleké-preďaleké tichomorské ostrovy.