ZŠ Staničná hostiteľom Krajského kola OFJ

18.03.2019

Ak hovoríte s niekým v jazyku, ktorému rozumie, dostanete sa do jeho hlavy, ak hovoríte s niekým jeho vlastným jazykom dostanete sa do jeho srdca. Slová Nelsona Mandelu, o ktorých pravdivosti sme sa mali možnosť presvedčiť pri 29. ročníku krajského kola Olympiády vo francúzskom jazyku, ktorý sa konal v pndelok 18. marca 2019. Naša škola hostila žiakov, študentov a učiteľov Košického kraja a pokračovala tak vo svojej dlhoročnej tradícii.

Na úvod pozdravila súťažiacich Mgr. Viktória Rozsypalová, odborný radca Obvodného úradu a garant súťaže. O dôležitosti výučby cudzích jazykov a jej význame hovorila Mgr. Beáta Lopušniaková, z Oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice. Veľkú radosť a podporu našej škole vo výučbe francúžštiny vyjadrila doc. Mgr. Slávka Tomaščíková, vedúca Katedry anglistiky a amerikanistiky UPJŠ. Riaditeľka Francúzskej aliancie v Košiciach Mgr. Katarína Kukučková informovala o ďalších možnostiach uplatnenia sa.

Krajské kolo slávnostne otvorila PaedDr. Eva Pillárová, riaditeľka našej školy a zdôraznila, že francúžština má v našej škole popredné miesto. Po krátkom kultúrnom programe sa slova ujala predsednička poroty krajského kola PhDr. Mária Paľová, PhD. , ktorá oboznámila všetkých prítomných s priebehom súťaže, s organizačnými pokynmi, ako aj s pokynmi hodnotenia. Súťažiaci boli rozdelení do šiestich kategórií, kde jednotliví porotcovia rozhodovali o výsledkoch. Najprv sa konala písomná časť a po krátkej prestávke nasledovala ústna časť. Súťažiaci sa museli popasovať s rôznymi úlohami. Rozhodovanie bolo náročné, ale spravodlivé. O to príjemnejšie bolo oceňovanie tých najlepších. Porota sa tejto úlohy zhostila veľmi dobre. Veď úspešní boli všetci zúčastnení. Nie všetci, však môžu reprezentovať Košický kraj, len víťazi, ktorí si v jednotlivých kategóriách prevzali diplom a knižné ocenenie. Všetci „zlatí francúzštinári “ budú reprezentovať náš kraj v celoštátnom kole Olympiády vo francúzskom jazyku, ktoré sa bude konať 09.-10.05. 2019 v Bratislave.

... čo dodať na záver: učme sa cudzie jazyky lebo je to kľúč, ktorý nám otvorí dvere do sveta.

Au revoir na budúci rok!

Mgr. Z. Meltzerová