Základné údaje
Nástenky aktivít
Propagácia

Košice

Inovatívne vyučovanie slovenského jazyka na I.stupni

Cieľ čiastkových činností:
- prostredníctvom dramatickej výchovy vytvárať predpoklady pre dobrovoľných aktívnych čitateľov,
- pomocou mimočítankovej literatúry zmysluplne pochopiť text a naučiť sa ho tvorivo transformovať do rôznych aktivít vedúcich k prezentovaniu svojich názorov,

- využívať predchádzajúce vedomosti a skúsenosti s novými, - naučiť žiakov nebáť sa rôznymi formami prezentovať svoj názor a kriticky hodnotiť a prijímať názory iných,
- vyučovať sloh netradične a zábavne, využiť pri tom nezvyčajné učebné pomôcky, rôzne inovačné metódy a formy vyučovania,
- vytvárať u žiakov slovno-logické myslenie, rozvíjať ich schopnosť riešiť problém a opísať ho.

Zábavné vyučovanie slohu

Téma slohového vyučovania Zahrajme si divadlo sa realizovala ako malý projekt na 5 vyučovacích hodinách. Na dvoch hodinách sa žiaci oboznámili s textom: čítali ho tichým čítaním, plnili úlohy na porozumenie textu, odpovedali na otázky, čítali ho dialógovým čítaním, rozprávali obsah jednotlivých úryvkov. Ďalšie dve hodiny sa žiaci venovali tvorivej činnosti. Boli rozdelení na tri pracovné skupiny: na hercov, výtvarníkov a hudobníkov. Herci nacvičovali text – rozprávku – ako divadelné predstavenie. Riadil ich jeden žiak – režisér, a pomáhal im aj šepkár. Výtvarníci zhotovovali kostýmy a rekvizity: kráľovské koruny, žezlo pre kráľa, sukne z krepového papiera pre princezné, kreslili obrázok zámku a stromu – citrónovníka. Hudobníci si vybrali dve skladby z CD s hudbou – na začiatok rozprávky a na koniec rozprávky - a vymysleli k nim nové texty. Žiaci vo všetkých skupinách pracovali s chuťou a túžbou splniť úlohu čo najlepšie.
Piata hodina bola venovaná prezentácii divadielka pred žiakmi inej triedy a v popoludňajšom čase aj pred rodičmi.

Ukážky metodických materiálov:

Ukážka č.1

Ukážka č.2

Ukážka č.3

Ukážka č.4

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Fotogaléria aktivity