Chronogram

Dnes 11.9.2024 sme sa postupne na hodinách matematiky vybrali so šiestakmi lúštiť Chronogram. Je to zväčša latinský nápis so zvýraznenými písmenami, ktoré predstavujú rímske číslice. Pomocou nich je vlastne zakódovaný rok, kedy bol tento chronogram zapísaný.

My sme dnes taký Chronogram navštívili neďaleko školy, za Malou stanicou, kde je rušňové depo. Tam sa nachádza akoby kaplnka Božia muka sv. Floriána a sv. Jána Nepomuckého. Žiaci na nej mali možnosť vidieť naživo takýto latinský text a za úlohu mali zistiť rok jeho zápisu. Aj keď sa veľmi snažili, tak len tí najšikovnejší vyriešili ten správny rok. Ale nakoniec sme si všetko vysvetlili, aj čo znamená ten nápis a odteraz už žiaci budú vedieť rozlúštiť každý Chronogram, ktorý možno náhodne objavia.

Mgr. Lucia Jurková

Add your comment