
Čaro knihy
Knihy nás učia, inšpirujú a otvárajú dvere do svetov fantázie. A takýchto dverí fantázie sme v marci otvorili veľakrát.
Každé ráno sme začínali vyučovanie čítaním kníh, zapojili sme sa do čitateľskej výzvy Čítajme si…
Prváci sa knihám venovali celý mesiac, skúmali, ako sa vyrábajú knihy, spoznávali našich autorov, pokúšali vytvoriť vlastnú knihu a vyrábali si nádherné knižné lapbooky.
Na hodine angličtiny sa prváci preniesli do čarovného sveta anglického príbehu o Hladnej húseničke. Po prečítaní príbehu sa pustili do vlastnej tvorivej činnosti. S veľkou fantáziou si vyrobili vlastné miniknihy, ktoré potom čítali spolužiakom. Nechýbali ani zábavné hry a dramatické stvárnenie príbehu, ktoré premenili triedu na malé divadlo.
Tretiaci sa cez puzzle dozvedeli o zberateľovi ľudových rozprávok P. Dobšinskom, cez Rozprávkovú cestu si pripomenuli názvy ľudových rozprávok a prekonávali úskalia s pomiešanými názvami autorských rozprávok. Popletené situácie museli ešte riešiť aj na Rozprávkovom liste a vrátiť postavy do správnej rozprávky. Odmenou im bola výroba rozprávkových peňazí.
Štvrtáci pracovali s textom O medovníkovom domčeku, Janko a Marienka, cestovali po Zvolenskej kotline, vyrábali si mapu a dramatizovali ľudové rozprávky.
Na hodinách biológie sa žiaci ponorili do fascinujúceho sveta života vo vode. Naučili sa o anomálii vody, o vodných rastlinách a živočíchoch, ktoré obývajú naše jazerá a rieky. Na začiatku hodiny si prečítali úryvok z rozprávky „Tajomstvo v jazere“. „Kristián netušil, aké tajomstvo sa v jazere ukrýva…“ Táto veta žiakov preniesla do sveta plného záhad a podnietila ich zvedavosť. Hodina priniesla nielen zábavu, ale aj cenné poznatky a praktické zručnosti, ktoré im pomohli lepšie porozumieť a chrániť vodné ekosystémy a zároveň si upevnili svoje doterajšie vedomosti.
Siedmaci sa začítali do príbehu „O Kráľovi Matejovi“ , kde spoznávali tajomstvá Mateja Korvína ako spravodlivého kráľa.
Ôsmaci premýšľali nad skutočnou hodnotou soli v rozprávke Soľ nad zlato, pri stavaní domčekov troch prasiatok sa zase zamýšľali nad nákladmi na rôzne materiály a ich trvanlivosťou. Rozprávka O sliepočke a kohútikovi priniesla úlohy spojené s výmenným obchodom a hodnotou zrniek, príbeh O troch grošoch podnietil diskusiu o spravodlivom delení peňazí. Tento netradičný prístup k výučbe matematiky ukázal, že aj zdanlivo vzdialené svety rozprávok a čísel môžu byť prepojené a učenie sa tak stáva pútavejším a zábavnejším.
My sme naozaj škola, kde sa číta veľa – často – neustále.
PaedDr. Marcela Drabantová







