Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

… ctíme si obete holokaustu

… ctíme si obete holokaustu

9. september  – Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia  si u nás každoročne pripomíname rozhlasovou reláciou.  Pre žiakov 9.ročníka je pripravený videofilm „Schindler`s  Liste“, ktorý má názorne demonštrovať situáciu vtedajších udalostí. Tento rok sme kvôli pandemickým opatreniam navštívili synagógu s každou triedou zvlášť, čo ešte umocnilo atmosféru a zaradili sme do výučby aj autentický  film príbehu Anny Frankovej.  Neporušili sme ani tradíciu našej školy,  návštevu Galérie Ľ.Felda s jej aktuálnou výstavou fotografií na Puškinovej ulici.

Osobne nás pozdravila a privítala p. Dr. J.Teššerová, kurátorka výstavy  Z jej zaujímavého rozprávania o židovstve, o histórii košických Židov, o ich zvykoch, tradíciách, súčasnosti,  sme sa veľa dozvedeli a naučili.  Pútavé rozprávanie vzbudilo  v nás mnoho otázok, ale  aj myšlienok  a podnetov na zamyslenie sa.

Čas v nádhernom priestore plnom histórie, spomienok, tradícií, ale aj bolesti, smútku a radosti  veľmi rýchlo uplynul. Je pre nás cťou a hlboko si vážime  túto jedinečnú možnosť .  Za porozumenie, čas a ústretovosť  veľmi pekne ĎAKUJEME!