Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Erasmus – Vitajte v Košiciach

Erasmus – Vitajte v Košiciach

…. alebo radšej Welcome to Košice, Bienvenue à Košice, či Bienvenidos a Košice?


Aj takto snáď čoskoro privítame v našom meste našich rovesníkov z partnerských škôl projektu Erasmus+ z Francúzska a Španielska. Kým to situácia dovolí, máme možnosť sa bližšie spoznávať aspoň na diaľku, prostredníctvom videohovorov. Určite si spomínate na tému toho posledného v roku 2020. Rozprávali sme sa o hudbe, ktorá nám počas „lockdownu“ pomáhala zvládať neľahkú a pre všetkých novú situáciu. Spoznali sme piesne populárne v krajinách našich projektových partnerov a predstavili sme im tie, ktoré radi počúvajú slovenskí tínedžeri. Cez piesne a rozhovory sme viac spoznali našich rovesníkov v zahraničí, avšak zatiaľ nepoznáme miesta, kde sa nachádzajú školy, ktoré navštevujú. Vieme, že španielska škola sa nachádza v meste Logroño v regióne La Rioja na severe Španielska, kam putovali aj naše Vianočné pozdravy. Naši francúzski rovesníci navštevujú školu na juhu krajiny, v mestečku La Seyne-sur-Mer.  Keďže ani oni nepoznajú naše mesto, rozhodli sme sa to zmeniť a na našom prvom online stretnutí v roku 2021 sme si navzájom virtuálne predstavili naše mestá.


Každý študent predstavil miesto vo svojom meste, alebo jeho okolí, kde rád trávi svoj voľný čas, prípadne, to, ktoré má v jeho živote dôležitý význam. Takto sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o rôznych zákutiach, budovách, či priestranstvách, ktoré by návštevníci týchto miest nemali počas svojho pobytu v nich, vynechať. Fotografie týchto miest boli pútavé a mnohí z nás by sa na danom mieste najradšej ocitli ihneď 🙂


Viete, že v uliciach La Laurel a San Juan v centre Logroña si môžete pochutnať na skvelých chuťovkách známych ako pinchos? Pri návšteve tohto mesta nebudete mať len gastronomický, ale aj umelecký zážitok. Dôkazom boli fotografie malebných stredovekých dediniek vzdialených pár kilometrov od Logroña, ale aj budovy knižnice, či divadla v jeho centre. Neprehliadnuteľná v meste je hlavná ulica Gran Vía, ktorá oddeľuje historické centrum mesta od jeho modernej časti. Ani francúzski študenti nedali na svoj región dopustiť a presvedčili nás, že aj ich mesto, či jeho okolie stojí za návštevu. Môcť sa poprechádzať popri Stredozemnom mori v akomkoľvek ročnom období nepotrebuje ďalší komentár. Turisticky známe mesto  Toulon, v ktorom sa nachádza najväčší francúzsky vojenský prístav, je odtiaľ skutočne len na skok. Tí, ktorí by počas svojho pobytu na Francúzskej riviére mali pocit, že už videli každý jej kút, sa môžu z Toulonu odviesť trajektom na Korziku, či Sardíniu 🙂


A čo naši Košičania? Ste zvedaví, na akých miestach radi trávia čas a čo by návštevníkom metropoly východu ukázali? Neverili by ste, ale bol to pre nich dosť ťažký oriešok, keďže zaujímavých miest je v našom meste toľko, že by sa všetky nezmestili do piatich videohovorov a tak si každý z účastníkov vybral to, ktoré je výnimočné pre neho. Španielski a francúzski študenti tak virtuálne navštívili Hlavnú ulicu v lete, ale aj počas vianočných sviatkov, nazreli do Dómu sv. Alžbety a obdivovali nielen hlavný oltár, ale celý jeho nádherný interiér. Zastavili sme sa aj v obľúbenom kine Úsmev, prešli Hrnčiarskou ulicou smerom k Jakabovmu palácu a mostu „lásky“ a oddýchli si v jednom z altánkov v Mestskom parku. Pochválili sme sa aj našim zlatým pokladom, ktorý nám všetci závideli a pri návšteve Košíc ho chcú vidieť na vlastné oči 🙂 Aj Steel Aréna, Kulturpark, či Aupark patrili medzi miesta, o ktorých naši žiaci počas stretnutia rozprávali. Nezabudli sme ani na atrakcie vo voľnej prírode, ktoré pri návšteve Košíc nemožno vynechať. Za všetky sme predstavili Jazero a Košickú ZOO. Košiciam urobili naši žiaci výbornú reklamu. Je vidieť, že sú na svoje mesto hrdí. Ďakujeme. Boli ste fantastickými virtuálnymi sprievodcami 🙂


Určite budete som mnou súhlasiť, že je to len zlomok z toho, čo Košice svojim návštevníkom ponúkajú. Veríme, že si atrakcie nášho mesta, ale aj iných častí našej krajiny budú môcť naši partneri čoskoro vychutnať a potvrdia slová známych piesní, ktoré našu rodnú zem označujú za najkrajší kút v šírom svete.


Čo dodať na záver, už len to, že Košice a Slovensko sú krásne, čoho dôkazom je  aj nasledujúca pieseň:

Za propagáciu nášho mesta ďakujeme žiakom VIII.AMichaele Frigovej, Barbore Ivanovej, Alexandre Štullerovej, VIII.D – Laure Bogdanovskej, Claudii Čelovskej, Adamovi Durkajovi, Veronike Hluchej, Nine Hoppanovej,   Eliške Kavuľovej, Tatiane Kullovej, Tamare Paľovej, Samuelovi Rusinkovi, Šimonovi Zeleňákovi a žiakovi IX.B Matejovi Benkovi.


Mgr. D.Lopatníková
koordinátorka projektu Erasmus+