Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Pamätný deň holokaustu

Pamätný deň holokaustu

… ctíme si  obete holokaustu  …

9. september  – Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia  si u nás každoročne pripomíname rozhlasovou reláciou.  Tento rok je pamätnejší, pretože si pripomíname 80 rokov od vydania Židovského kódexu Slovenským štátom.  Pre žiakov 9.ročníka je pripravená exkurzia do synangógy.  Tento rok sme kvôli pandemickým opatreniam navštívili synagógu s každou triedou zvlášť, čo ešte umocnilo  atmosféru  viac. Neporušili sme ani tradíciu našej školy  a návštivili sme  Galériu  Ľ.Felda, aby sme si tak uctili pamiatku nášho rodáka , majstra Lajcsi bácsiho .                                                                                                                                

Osobne nás pozdravila a privítala p. Dr. J.Teššerová, kurátorka výstavy  Z jej zaujímavého rozprávania o židovstve, o histórii košických Židov, o ich zvykoch, tradíciách, o holokauste, minulosti, ale aj súčasnosti,  sme sa veľa dozvedeli a naučili.  Pútavé rozprávanie vzbudilo  v nás mnoho otázok, ale  aj myšlienok  a podnetov na zamyslenie sa.

Čas v nádhernom priestore plnom histórie, spomienok, tradícií, ale aj bolesti, smútku a radosti  veľmi rýchlo uplynul. Je pre nás cťou a hlboko si vážime  túto jedinečnú možnosť .  Za porozumenie, čas a ústretovosť  veľmi pekne ĎAKUJEME!