Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Týždeň rodného jazyka

Týždeň rodného jazyka

Pri príležitosti Týždňa rodného jazyka sme sa uplynulý týždeň venovali rôznym jazykovým, čitateľským a tvorivým aktivitám.

            Riešili sme veľkú knižnú šifru, tvorili spoločnú poviedku, navzájom si odporúčali zaujímavé knihy, súťažili vo vedomostných otázkach zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré boli každý deň vyhlásené v školskom rozhlase. Na hodinách slovenského jazyka sme lúštili rôzne jazykové a literárne rébusy. V školskom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín tí najtalentovanejší žiaci predstavili svoje recitačné a interpretačné schopnosti.

             Vo veľkej knižnej šifre žiaci spoznali Princeznú na hrášku, Pipi dlhú pančuchu, Charlieho a továreň na čokoládu, Smelého zajka v Afrike, Harryho Pottera, Annu zo Zeleného domu, Malého princa, Rómea a Júliu, Tri gaštanové kone, Sokoliara Tomáša, Vinetua, Šípkovú Ruženku, Robinsona Crusoa, Bibliu či Čarodejnice a iné.

V druhej aktivite, kde si mali žiaci navzájom odporúčať knihy na prečítanie, mladší žiaci odporúčali tieto knihy: Grázlik Gabo, Neblázni sa, mamička, Ako si updatovať rodičov, Ruby Redfortová, Strom prianí, Harry Poter, Denník odvážneho bojka, Malý princ, Naruto a Traja pátrači. Starší žiaci odporúčali knihy: Ja, Simon, Pýcha a predsudok, Strieborná kniha snov, Strážcovia príbehov, Prvá veterná čarodejnica, Stopárov sprievodca galaxiou, Anna zo Zeleného domu, Sklenený trón, Džínový denník, Gump- pes, ktorý naučil ľudí žiť a iné.

            Najviac žiakov našej školy prečítalo v priemere 30 kníh. Najviac kníh, v priemere 80, prečítali 9 žiaci. Najlepšími čitateľkami v rámci jednotlivcov sa stala M. Burdová z 8.B triedy a Rebeka Rusková zo 6.B.

Žiaci si vypočuli reláciu o Matejovi Hrebendovi, hľadali vo vetách číslovky a vysvetľovali význam frazeologických spojení. Potrápili sa aj s genitívom plurálu od slova mäso.

            Vyhodnotili sme celotýždňové aktivity, úspešné odpovede a rozhodli sme sa, že najlepšími triedami sa stali  6.A  a 8.D trieda. Srdečne gratulujeme.

Srdečne gratulujeme aj víťazom a žiakom, ktorí obsadili prvé miesta v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín a držíme im palce na okresnom kole.

Mgr. Soňa Adamčíková a Mgr. Dominika Čechová