Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Výmenný pobyt učiteľov a žiakov v Taliansku

Výmenný pobyt učiteľov a žiakov v Taliansku

V termíne od 28. novembra do 5. decembra 2023 sa 20 žiakov a traja učitelia našej školy (pani riaditeľka PaedDr. Eva Pillárová, pani zástupkyňa Mgr. Beáta Kirešová a pani učiteľka anglického jazyka Mgr. Oľga Proksová) zúčastnili pilotného výmenného programu v meste Bergamo. Priateľstvo so základnou školou „ Maria Regina“ sme nadviazali koncom minulého školského roku, v máji 2023.

Žiaci partnerskej školy, spolu s ich rodinami, nás srdečne privítali priamo na letisku v Bergame. Naši žiaci putovali z letiska priamo do hostiteľských rodín, ktoré už mali pre nich pripravené rôzne popoludňajšie aktivity.

V stredu ráno nás v škole privítala pani riaditeľka, učitelia a samotní žiaci, ako aj malá hrśtka rodičov, ktorí nám spoločne prichystali malé pohostenie na uvítanie. Po spoločných raňajkách sme si mali možnosť prehliadnuť priestory školy a zúčastniť sa na vyučovaní v triedach na rôznych predmetoch.

V popoludňajších hodinách sme sa vybrali na exkurziu do Milána, kde sme navštívili najväčšiu katedrálu Il Duomo. Z vtáčej perspektívy, zo strechy katedrály, sme obdivovali majestátnosť mesta a okolité budovy. Na námestí stavali vianočný stromček a vo vzduchu bolo cítiť úžasnú atmosféru prichádzajúcich Vianoc. Prehliadli sme si aj vnútorné priestory katedrály, ktoré svojou nádherou, pompéznosťou a jedinečnosťou vyrážali človeku dych. Katedrála je tretím najväčším kostolom v Európe a na jej najvyššom vrcholku je pozlátená socha Panny Márie, ochrankyne mesta.

Prešli sme sa známou obchodnou pasážou Galleria Vittorio Emanuele II. Moderní Michelangelovia – Armani, Prada, Gucci, Moschino, Versace… prispeli

k tomu, že Miláno môže hrdo nosiť prívlastok ako hlavné mesto módy. Prezreli sme si hlavné námestie pri katedrále, ochutnali miestne sladkosti, nakúpili drobnosti v suvenír obchode a odfotili sa pred legendárnym divadlom a najslávnejším operným domom Teatro alla Scala.

Počas nášho pobytu v Bergame sme spolu so žiakmi navštívili okrem školy aj množstvo zaujímavých miest (Dolné a Horné mesto Bergama, vianočné trhy na námestí, Múzeum dreva spojené s výtvarnou dielňou, mesto Miláno, mesto Verona, poniektorí aj mesto Benátky), ochutnali sme miestne špeciality a čiastočne spoznali taliansku kultúru. Žiaci mali možnosť okúsiť život v talianskych rodinách, boli súčasťou ich školského života či voľnočasových aktivít, strávili s nimi víkend, precvičili si svoje jazykové zručnosti a na chvíľu sa stali súčasťou ich životov. Spoznali lepšie sami seba v nových situáciách a popasovali sa s odlúčením od svojich vlastných rodín.

Počas tohto výmenného programu sme všetci načerpali množstvo energie a inšpirácií do ďalších školských projektov, priniesli sme si množstvo nezabudnuteľných zážitkov a šťastne sme sa vrátili domov. Veríme, že táto naša spolupráca a priateľstvo medzi školami, učiteľmi, žiakmi, aj rodinami, bude naďalej  pokračovať.

Koncom januára 2024 privítame recipročne my na našej škole našich nových kamarátov z Talianska. Už teraz sa na nich a na náš spoločný program veľmi tešíme.

Mgr. Oľga Proksová