Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Beseda siedmakov s očnou lekárkou MUDr. Annamáriou Pavelovou

Beseda siedmakov s očnou lekárkou MUDr. Annamáriou Pavelovou

Špecifické cviky na dobrý zrak pomáhajú s koordináciou očí a zlepšujú výživu zrakových nervov. Tieto nenáročné cviky nielen uvoľňujú očné svaly, ale zároveň ich aj posilňujú. Ich obrovskou výhodou je to, že ich môžete precvičovať kdekoľvek – doma, vo vlaku, v škole či v práci.       

   Naše oči každý deň ťažko pracujú. Moderný životný štýl kladie na naše oči veľké nároky. Ak napríklad pracujete pri počítači, oči sa musia prispôsobiť rôznym úrovniam kontrastu a jasu až 30 000-krát denne. Nečudo, že tým naše oči trpia – začnú slziť, sú podráždené a červené. Tieto stavy často sprevádza pocit napätia v krku a bolesti hlavy. Ale nemusí to tak byť. Niekoľko jednoduchých relaxačných cvičení môže pomôcť obnoviť bezbolestné videnie. V dnešnej spoločnosti sedí viac ako dve tretiny pracovníkov a takmer všetky školopovinné deti pred počítačovou obrazovkou, tabletom, či mobilom. Vedecké štúdie dokazujú, že trvalé pozeranie do monitora zhoršuje zrak. Rozlišovanie kontrastov, odlišovanie farieb a striedanie zaostrenia pohľadu medzi veľkými a malými vzdialenosťami je čoraz náročnejšie. Práca s trvalým pozeraním na blízko môže dokonca obmedziť vaše zorné pole. Niekoľko očných relaxačných cvičení vám môže pomôcť. Trvajú iba niekoľko minút, môžete ich vykonávať kdekoľvek a kedykoľvek a môžu vám pomôcť lepšie sa koncentrovať počas práce na počítači. Prečo ich teda neskúsiť? Pani doktorka ukázala žiakom niekoľko ľahko zapamätateľných cvičení  a najlepších spôsobov uvoľnenia očí napr.: prikladanie dlaní, štvorsmerné cvičenie, jemná masáž očných jamôk, očné relaxačné cvičenie, akomodačné cvičenie, cvičenie – motýľ (na zabránenie suchým očiam), cvičenie s loptičkou vo štvorici a pod.

   Pani doktorke ďakujeme za cenné rady a praktické ukážky ako aj za jej vzácny čas, ktorý venovala našim žiakom.

RNDr. Viera Petnuchová