Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Nová spolužiačka

Nová spolužiačka

Nová spolužiačka

Štvrtkové ráno dňa 10.3. by sa bolo začalo tak, ako každé bežné ráno, nebyť toho, že sa v našej triede objavila pani psychologička Lenka. Prišla deťom povedať, že ich čaká prekvapenie.

Najprv sa s deťmi rozprávala o tom, ako by mohli pomôcť deťom na Ukrajine. Jedným z návrhov detí bol aj ten, aby sme do triedy prijali ukrajinského žiaka. O chvíľu sa deti dozvedeli, že sa práve tento ich návrh naplní. O malú chvíľu vošla do triedy Varja, nová spolužiačka z Ukrajiny. Usadila som ju vedľa Tamarky, o ktorej som vedela, že vie po rusky. Zistili sme, že aj Varja hovorí dobre rusky, a tak opadli všetky pochybnosti a obavy – dievčatá si hneď porozumeli.

Príchod novej žiačky sa stal najdôležitejšou udalosťou v živote našej triedy. Deti jej vyrábajú a dávajú darčeky. Cez prestávku robia okolo nej hlúčik, snažia sa s ňou rozprávať, hrajú sa. Tamarka statočne tlmočí, všetko jej vysvetľuje a obetavo pomáha. Deti učia Varju nové slovenské slová a snažia sa zapamätať si tie ukrajinské.

Úžasne zareagovali aj rodičia našich žiakov. Hneď mi napísali a núkali pomoc. Poslali po svojich deťoch pre Varju rôzne učebné pomôcky, zošity, peračník, úbor, prezuvky…

Ale nech prevravia priamo deti:

„ Je to super pocit mať novú spolužiačku a mať novú kamošku. Je veľmi milá a má zmysel pre humor. Je veľmi milá a priateľská.“

„Som veľmi rád, že máme novú spolužiačku z Ukrajiny. Bolo to veľké prekvapenie. Je veľmi milá.“

„Mala som veľmi dobrý pocit z toho, že k nám prišla Varja. Zároveň som dostala ten najkrajší darček na narodeniny – Varju. Bola som veľmi šťastná.“

J. Briškárová a žiaci zo 4.A