Základná škola, Staničná 13, 040 01 Košice
+421 55 6256896
zsstanicnake@zsstanicnake.sk

Exkurzia do Baníckeho centra Sentinel v Rožňave a jaskyne Domica

Exkurzia do Baníckeho centra Sentinel v Rožňave a jaskyne Domica

Dňa 30.mája sme so žiakmi 7., 8. a 9.ročníka navštívili Banícke a zážitkové centrum Sentinel v Rožňave, ktoré po rekonštrukcii objektov Baníckeho múzea v Rožňave otvorilo svoje brány verejnosti už od roku 2017. Dali sme sa previesť históriou baníctva a hutníctva na Gemeri od praveku až po súčasnosť, spoznali sme tu prvé dobývacie pracovné nástroje, ale aj dopravné či osvetľovacie prostriedky, prezreli sme si aj ojedinelé expozície tretieho najstaršieho parného valca na svete a jediného parného nákladného auta Škoda Sentinel na Slovensku. Súčasťou centra je aj pojazdná banská železnička a podzemná banská štôlňa.

Taktiež sme si prezreli historické stredoveké centrum Rožňavy – Námestie baníkov, ktoré je najväčším námestím na Slovensku, s množstvom historických pamiatok. Najvýznamnejším je kostol Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, biskupský palác, budova radnice, kostol sv. Anny, renesančná Strážna veža zo 17. storočia s barokovým kostolom sv. Františka Xaverského. Pred vežou sa vyníma secesný biely pomník Františky Andrássyovej, patrónky chudobných.

 V exkurzii sme pokračovali poznávaním Slovenského krasu – navštívili sme jaskyňu Domica, ktorá nás očarila svojou jedinečnou kvapľovou výzdobou a rozprávkovou krásou. Nezabudnuteľným zážitkom bola plavba loďkou, ktorá bola súčasťou prehliadky.

 RNDr. Viera Petnuchová